Su işleme yöntemleri

thumbnail

Su işleme yöntemleri

Su işleme yöntemleri yangının orman yangını, tarla yangını veya ev yangını olmasına göre değişmektedir. Örneğin bir gaz yangınında pülverize olarak su işleyerek yangının soğumasını ve dağılmasını engelleriz.

Direkt Su işleme yöntemi (Solid)

direkt su işleyen itfaiyeciler
su işleyen itfaiyeciler

Yangına direkt olarak suyu işleme yöntemine verilen isimdir. Diğer bir adı solid yanı kati su işlemedir. Ateşe su direkt ulaşır ve söndürür. Bu işlemler sulu söndürme cihazları, su lansları veya itfaiye araçlarının üzerinde bulunan mönitör ile yapılabilir.

Direkt (solid) su işleme yöntemiyle

  • Yangın ortamına yaklaşmadan uzaktan su işleyebiliriz. Dolayısıyla itfaiyeci ateşten zarar görmeden söndürme işlemini kolayca gerçekleştirebilir.
  • Su basınç ile işlendiğinden hasara neden olabilir. Değerli maddelere dikkat edilmelidir.
  • Direkt işlemede su bir bütün halinde gittiği için suyun bir kısmı buharlaşır. Bu yararlıdır ancak yangın sonrası örneğin bir binanın katına su dolabilir ve buda çökmelere neden olabilir.,

Kesikli (Yağmurlama) su işleme yöntemi

spring veya yağmurlama su işleme
Sprink sistemi

Yağmurlama işlemine en iyi örnek suyu kesikli yani dağılmış bir şekilde işleyen ‘sprink’ sistemleri olacaktır. Yağmurlama sistemiyle küçük damlacıklar halinde su attığı için ortamdaki sıcaklığı azaltarak yangının ilerlemesini birnevi engelleyebilir. Ayrıca su dan tasarruf edilerek daha az su kullanılır. Fakat büyük yangınlarda hernekadar ortamdaki ısıyı düşürsede etkisi yok denecek kadar azdır.

Sprink sistemi nasıl çalışır ?

Springler sisteminin kafası yani en alt bölümünde bir camın içinde cıva bulunur. Sıcaklığın etkisiyle bu cıva genleşerek camı patlatır. Camın patlamasıyla, arkasında bulunan su büyük bir basınçla beraber borulardan gelir ve ucunda küçük yağmurlama sistemi bulunur su gelince yağmurlama olarak suyu işler.

Pülverize ve perdeleme şeklinde su işleme

Pulverize olarak su işleyen itfaiyeciler

Bu yöntemlerin en iyi tarafı suyu hortumun ucuna lans takılmasıyla beraber suyu küçük parçacıklar halinde atarak, ısıyı düşürmektedir. Bir diğer adı ise sis şeklinde su işlemedir. Diğer yöntemlere göre daha az su kullanılarak yangın ortamındaki cisimlere daha az hasarı olmaktadır.

Kullanıldığı bazı yerler;

  • Orman yangınları; Suyun perde lansı ile beraber kullanılınca orman yangınlarında en etkili su işleme yöntemi diyebiliriz. Çünkü orman yangınlarında ateşin diğer bir tarafa geçmesini önlemek için kullanılmaktadır. Ateşin diğer bir tarafa geçmesini engellediği için ismi perde lansı olarak adlandırılmıştır. Binevi evlerimizdeki güneşlik denilen perdenin güneş ışıklarını geçirmemesi gibi.
  • Tarla yangınları; Büyük kuru otların bulunduğu yerlerde yangının yayılmasını önlemek amacıyla kullanılır.

One thought on “Su işleme yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top