Bina yangınlarının Söndürülmesi

thumbnail
  • Genel olarak bina yangınlarının en ideal söndürme maddesi su’ dur . Fakat söndürme vasıtası ile söndürebilmek mümkündür.
  • Çevredeki imkanların hepsinden faydalanılmalıdır. Bunlar ; su, CO2, kuru kimyevi toz, kum, toprak, kilim, battaniye olabilir.
  • Bina yangınlarında yanıcı maddeyi ve oksijeni ortadan kaldırarak söndürme olanağı yoktur. Bu tür yangınlar ancak ısı derecesini düşürerek ( soğutarak ) söndürülebilir. Isı düşürerek söndürme maddesi ise su’ dur.


Söndürmede Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelikle görev yapacak itfaiyecilerin can güvenliği önemlidir. İtfaiyecilerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır ;

  • Yangın çıkmış binanın öncelikle keşfinin yapılması binanın yapım şeklinin içinde bulunan malzemenin niteliğinin tespit edilmesi zorunluluğu vardır.
  • Tuğla yığma binalarda çatı ve üst katlarda çıkan yangında yanan katların kullanılan suyun ağırlığı da buna eklenince enkazın yıkıldığı katın tabanında çökme tehlikesi belirecektir. Bu gibi durumlarda döşeme dayanıklılığını engel olma önlemi alınmalıdır.
  • Beton kirişli duvarları taş ve tuğla yığma binalarda çatı ve üst katlarda çıkan yangınlarda çoğu kez döşeme ve kiriş başlarının yanmasına neden olduğundan döşeme ve tavanın ani olarak çökmesi söz konusudur. Yangın söndürme çalışmalarında bu konuya dikkat edilmelidir. Bu tip binalarda tedbirli hareket etmek, tehlikeli katların altında bulunmamak zorunluluğu varsa kapı ve pencere altlarında ve duvar diplerinde durmak gerekir.
  • Tümü ahşap binalarda döşeme ve bölme arası yangınları gizli olarak var olan hava akımı ile tüm binanın dış duvar bölmeleri döşeme ve tavan aralarını sardığından binanın taşıma gücü çok azalır ve ani çökmelere neden olur. Bu tip yangınları anında anlamak için bina içine girmek gerekiyorsa çok dikkatli hareket etmek ve açma işine başlamadan önce binanın güvenli yerlerinde boru bulundurmak gerekir.
  • Tümü kâgir ( betonerme ) binalarda döşeme üzerine yığılan enkaz ile söndürme için kullanılan su döşemenin taşıma gücünü azaltarak yükü taşıyamayacak hale gelirse orta kolonlar askıda kalmak suretiyle döşemenin çöktüğünü, dış duvar veya bölme duvarlarının tehlikeli şekilde çatladığını görmek her an olasıdır. Döşeme üzerinde suyun birikmesine engel olmak için kapı ve merdiven önlerinde yığılmış enkazı kaldırarak suyun boşaltılması veya döşemenin delinerek aşağı kata akıtılması gerekir.

One thought on “Bina yangınlarının Söndürülmesi

  1. Bina yangını söndürme çalışmalarına birkaç kez şahit olmuş yangın sonrası temizlik ve onarım firmasıyız. Söndürme işleminin hem kendi zorluğu, hem de o esnada meskende olabilecek çökme ve yıkılmalar nedeni ile itfaiye personellerinin özverili çalışmalarını zaten medyadan da izleyebiliyoruz. Bizler böyle bir felaket durumu sonrasında temizlik ve onarım hizmetlerimiz ile profesyonel destekçiniz olmaya adayız… (Kuzey group temizlik şirketi – İstanbul)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top